Pri Slovenskom poľovníckom zväze
sa konal od 02. – 05. 11. 2017 pri meste Kluszbork .
Ako už tradične každý rok sa začiatkom novembra v Poľsku konajú Hubertovské spoločné poľovačky na počesť sviatku sv. Huberta. Poľský klub posokowca využíva tieto poľovačky ako možnosť na organizovanie medzinárodnej skúšky farbiarov, na ktorej sa tohto roku zúčastnilo 10 psov z ôsmich štátov, a to Nemecká, Maďarská, Česká, Poľska, Śvajčiarska, Talianska, Rakúska a Slovenska.
Každý klub reprezentoval 1 farbiara z vodičom, pričom domáci mali troch zástupcov. Za Slovensko sa zúčastnil memoriálu Karol Smrek ml. z BF BRYXOM od Uja Laca a rozhodcovia Tibor Gešvandtner a Ján Maruščák. Počas troch dní boli psi nasadení na 50 prác, pričom dohľadali 20 kusov diviačej a jelenej zveri. Mimo delegovaných psov boli ako kontrolné psy použité tri dobré zapracovaná mladé farbiare, ktoré po absolvovaní PF tu mali možnosť urobiť IHF ( v Poľsku je problém z rozhodcami, majú ich málo ). Kontrolné psy boli 20 krát nasadení a dohľadali 9 kusov zveri.
Vo väčšine to boli veľmi náročné dohľadávky z dôvodu, že sa často strieľalo na zver v pohybe , zver aj po postrieľaní bola niekedy durená duričmi a tak vzdialenosti na stope boli dlhé plus náročné terény, bažiny, jazera, veľmi frekventované cesty, viac krát sa stalo, že v jednej stope išli 2 poranené kusy, na nástreloch vývrhy z iných ulovených kusov, vlečky po strelenej zveri. Pre psy ako aj vodičov bolo podujatie fyzický náročné, lebo za deň mnohý absolvovali 2 až 4 dohľadávky. Aj tu sa preukázala opoctatnenosť účasti farbiara pri takomto spôsobe poľovania. A tak, ako to povedal vedúci miestneho nadlestníctva , že na jednej strane sa veľmi teší z predvedených výkonov farbiarov , ale na druhej je smutný z toho , že práve farbiari svojimi výkonmi na tomto memoriáli ukázali, ku koľkým poraneniam zveri dochádza a sú prehlasované ako nedohľadatelné.
Aj tu skúsené farbiare dokázali, že im nerobí problém realizovať 2 - 3 dohľadávky za deň na rôznych druhoch zveri. V prvom rade dohľadávajú nie určitý druh zveri ale chorú, zranením stresovanú zver. Pod skúseným psom nemyslím len starého farbiara, ale môže to byť mladý farbiar s dostatočným množstvom dohľádavok. Uvediem príklad: dvojročný kontrolný pes, bavorský farbiar ATAMAN z Krajiny Przodkow s vodičom Rafalom Malecom dohľadal jelenicu na 24 hodinovej starej stope 2,5 km dlhej s 300 m vrátistopou a 400 m durením a stavaním. Pes na stope pracoval z úplnou istotou. Náš zástupca mal 4 nasadenia, dohľadal 1 kus v III. cene s počtom 65 bodov. Poľský organizátori nevyhlasujú víťaza, tvrdiac ,že víťazom je každý pes, ktorý sa zúčastní a dohľadá zver.
Poľským kolegom chcem aj touto cestou poďakovať a pogratulovať k veľmi dobre zorganizovanému podujatiu, ktoré aj nám ukázalo ako možno farbiare využiť po spoločných poľovačkách v prospech vodičov farbiara ako aj organizátorov spoločných poľovačiek a hlavne poranenej zveri.
Tibor Gešvandtner
© 2010 Mediahost.sk | Návštevy: Dnes:287 | Celkom: 930109 | Online: 6