.

.

KLUB CHOVATEĽOV FARBIAROV

Pri Slovenskom poľovníckom zväze

Medzinárodné skúšky farbiarov - TRENTO - Taliansko

s udelením titulu CAC, CACIT na umelých stopách 21.05.2011

Koncom marca 2011 dostal náš KCHF pozvánku štartovať na medzinárodných skúškach farbiarov na umelých stopách, ktoré organizoval Taliansky klub chovateľov farbiarov. Náš výcvikár klubu B. Porubčanský  navrhol a oslovil vodiča J. Maruščáka, aby reprezentoval so svojou sukou DITA Vrátna dolina náš klub.  Ten pozvanie prijal.

Informácie o skúšobnom poriadku a propozíciách boli nie celkom jasné, nakoľko ich znenie bolo v talianskom jazyku. Tesne pred skúškami sme sa dozvedeli, že sú dve kategórie rozdelené podľa veku psov a súk a to do 24 mesiacov (v skupine neudeľovali titul CAC a CACIT) a nad 24 mesiacov.  DITA mala v deň skúšok 23 mesiacov. Napriek tomu sa vodič rozhodol do Talianska vycestovať.

Do miesta skúšok sme sa vybrali vo štvrtok večer, aby si mohla suka po dlhej ceste oddýchnuť. Po príchode do okolia mesta TRENTO sme sa obávali, že skúšky budú vo vinohradoch alebo jablkových sadoch, ktoré boli v okolí mesta. No GPS nás naviedlo do pohoria vysoko nad mesto, kde lesné porasty pripomínali naše lesy.

V piatok večer sme boli predsedom Talianskeho klubu Eziom ALBERTINIM pozvaní  na večeru zloženú z viacerých dobrých jedál a stretli sa aj s ostatnými účastníkmi skúšok.

V sobotu ráno o 6:30 bol zraz účastníkov v Pian Del Gacc, kde sa celé skúšky odohrávali. Po prezentácii vodičov a veterinárnej kontrole nasledovalo losovanie poradia a zaradenie do kategórii k príslušným rozhodcom.  Celkovo sa skúšok zúčastnilo 19 psov z troch štátov. V prvej skupine 7 psov do dvoch rokov a v druhej skupine 12 psov. Náš vodič Ján Maruščák s DITOU Vrátna dolina boli zaradený do prvej skupiny a vodič si vylosoval č. 7, teda posledné v skupine s rozhodcom Walter STECHER z Rakúska. Náš klasický nástup pred skúškami sa nekonal, iba spoločná fotografia v teréne na horskej lúke.

Priebeh skúšok:

Ako prvá bola disciplína odloženie. Skúšali všetkých psov naraz. Odkladalo sa na voľno (bez remeňa ale aj bez obojku) alebo na remeni. Náš zástupca mal suku odloženú bez remeňa ale ponechal jej na krku obojok, tak ako to predpisuje náš skúšobný poriadok. Za čo mu bolo zrazených 1.8 boda.  Hodnotenie: známka 4 x 1.8 koef = 7,2 b.

Vodenie - skúšalo sa na voľno s odopnutým remeňom, pes mohol mať na krku obojok. Pes nesmel vodiča predbiehať, pri zmene smeru ho musel nasledovať a pri zastavení si musel sadnúť. DITA s vodičom to zvládli ukážkovo. Hodnotenie: známka 5 x 1.5 = 7,5 b.

Stopa - najväčšie prekvapenie sa konalo na stope, keď sme sa večer pred skúškami dozvedeli, že stopy sú založené za pomoci kamzičích ratíc a na konci  bude kamzíča. Stopa bude dlhá cca 800 m s jedným lomom. V propozíciách stálo najprv, že sa dohľadáva jeleň alebo daniel. Potom, že to bude jeleň alebo diviak. Táto skutočnosť, ako aj stárie stopy viac ako 18 hodín pri teplote nad 25 0C v nás vyvolávalo určité obavy. Vodič musel suku odložiť na voľno a spolu s rozhodcom išiel na nástrel, kde podľa znakov musel rozhodcovi referovať čo našiel a kde bola zver pravdepodobne postrelená. Potom mohol nasadiť DITU na stopu, ktorá do stopy zaľahla a v celej dĺžke ju vypracovala bez jediného zaváhania. No nie s jedným, ale s piatimi lomami. Je až neskutočné s akou dôslednosťou na stope pracuje, pričom pokoj, ktorý si zachováva hraničí s flegmatizmom. Walter STECHER iba poznamenal, "ja som vedel, že by ste sem nemerali toľké kilometre so slabým psom".

Hodnotenie: známka 5 x 8 = 40 b.

Bránenie úlovku: posledná disciplína - vodič odloží psa uviazaného asi 2 metre od dohľadanej zveri. Všetci musia odísť a po pár minútach sa rozhodca vráti pre dohľadanú zver. Pes by ho mal obrechať  a zver brániť. Vtedy získava 3 body. Ak je pes v pokoji a neprejavuje strach dostáva 0. A ak sa rozhodcu bojí zrazia sa mu 2 body. Ak je ale príliš agresívny a nepusti ku zveri ani vodiča je vylúčený zo skúšok. DITA na túto disciplínu nebola cvičená a tak sa správala ako pri klasickom odložení. Hodnotenie: známka 0.

Celkové hodnotenie: na ocenenie buono bolo treba získať od 33 do 40 bodov. Na Molto buono 40.1 až 50 bodov a na Excelente 50,1 až 61 bodov.

DITA Vrátna dolina pod vedením Mgr. Jána Maruščáka dosiahla 54,7 bodov čím vyhrala v skupine mladých a ako jediná z  celkovo 19 psov bola hodnotená ako Excelente výkon.

Do rodokmeňa jej boli vpísane body a poznámka prínos do chovu. V druhej skupine bol ako najlepší hodnotený 9 ročný pes zo Švajčiarska ako Molto buono.

Stretli sme tam veľa príjemných ľudí a pohostili ich korbáčikmi, 52% hruškovicou, ktorú po pár pohárikoch nazvali Slovenské CUNAMI. Poďakovanie patrí a predsedovi klubu F. Pellizzatovi, ktorého sme boli po celý čas hosťami a organizátorom  za pohostenie.  Ďalej Mgr. Jánovi Maruščákovi, ktorý výborne pripravil svoju suku a tak vzorne reprezentoval náš klub; Ing. Petrovi Grellethovi za tlmočenie a postaranie sa dobrej nálady počas celých skúšok; Erikovi Gešvandtnerovi, že nás bezpečne dopravil aj pomocou GPS na miesto skúšok a zaznamenal nezabudnuteľné výroky P. Grellnetha. A všetkým, že sme túto cestu absolvovali na vlastné náklady.

Záver: Mne prosím už len dútniček a kávičku....               Farbiarom zdar!!!

                                                                                                               Tibor Gešvandtner    

fotografie z akcie tu    

HANOVERSKÝ FARBIAR BAVORSKÝ FARBIAR

KLUB
CHOVATEĽOV
FARBIAROV

SPRAVODAJ

SPRAVODAJ 2017

Propozície akcií

plagat2.jpg, 9,8kB

KV Sielnica 2017

© 2010 Mediahost.sk | Návštevy: Dnes:134 | Celkom: 353070 | Online: 3